Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Nawigacja Nawigacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

W NIMBie o nauce i fantastyce

"Czytelnik fantastyki lub pisarz fantasta są w gruncie rzeczy badaczami na wakacjach" – tak na łamach NIMBa 15 relacje między nauką i fantastyką podsumowuje autorka jednego z tekstów.

"Czytelnik fantastyki lub pisarz fantasta są w gruncie rzeczy badaczami na wakacjach" – tak na łamach NIMBa 15 relacje między nauką i fantastyką podsumowuje autorka jednego z tekstów. 

Nie oznacza to, że tacy „naukowcy-futuryści" idealnie przewidują przyszłość. Nie o to z resztą w naukowym wykorzystaniu fantastyki chodzi, ale przede wszystkim o wspierający naukę eksperyment myślowy, który trafnie w innym z tekstów pokazuje Marcin Kowalczyk. Za jego pomocą można prognozować kształt świata poddanego swoistym przekształceniom – społecznym, biologicznym, technologicznym. A szerzej – twierdzi autor – w tej relacji chodzi o to, co wspólne dla obu dziedzin, o „odkrywanie tajemnic rzeczywistości". Kowalczyk mocno akcentuje fakt, że literatura SF mówiąc o przyszłości odnosi się i daje nam wiedzę o nas teraźniejszych,  żyjących tu i teraz.

Temat tego numeru jest związany z konkursem "Futuronauta. Najlepsze teksty futurystyczno-naukowe", którego pokłosiem jest książka, zbiór kilkudziesięciu tekstów pokazujących naszą przyszłość. Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie: www.futuronauta.cittru.uj.edu.pl

Do znacznie bliższej, i pozostającej poza tematem numeru, przyszłości odwołuje się Rafał Marszałek (nicprostszego.wordpress.com), opisując nowy model publikowania naukowego. Idea, którą przybliża zasadza się na założeniu "płacisz raz – publikujesz wielokrotnie". Czy się sprawdzi? Czy będzie to przełom w badawczej komunikacji?

W NIMBie nr 15 także wywiad z Sideyem Myoo (prof. Michał Ostrowicki) – naukowcem na tyle mocno zanurzonym w internecie, że przybrał sieciowe imię jako szyld swej akademickiej aktywności. Według niego jedno z  podstawowych pytań filozofii współczesności brzmi: "Kim jest Człowiek w czasach pochłaniających go technologii?"

Inne pytania padające w NIMBowych komentarzach dotyczą kształtu nowych centrów nauki. Czy nie powinniśmy już teraz dyskutować o tym jak mają wyglądać nowe ośrodki popularyzacji wiedzy? Jaka ma być ich specyfika, misja, założenia ekonomiczne? Czasu wcale nie jest dużo.

ZAPRASZAMY DO LEKTURY!

W numerze

 

 

 





Klęskograf poszukiwany!

Ujmijmy w naukowe ramy porażki i klęski. Każdy specjalista mile widziany!

Między nauką a fantastyką - albo romans badacza z przyszłością
 

Powieść SF jako eksperyment

Dzienniki Futuronautów

PEERJ – (R)ewolucja w komunikacji badawczej
Płacisz raz, publikujesz wiele razy. Czy rynek publikacji naukowych czeka wielka zmiana?

Sidey Myoo
„Największym darem, jaki otrzymuje naukowiec, jest możliwość poruszania się na granicach poznanego i niepoznanego"

Po co nam fizyka cząstek?
Pędzące cząstki na drodze do nowych wynalazków

Badania zlecone oczami naukowców
To zlecenia badawcze kreują obecnie biznesowe oblicze nauki

Z poradnika promocji nauki

CITTRU w akcji
Ostatnio zdarzyło się, trwa i zdarzy się

Asocjacje i aberracje
Nowe centra nauki w planach, dwa komentarze zaś w NIMBie

NIMBOSKOP - recenzje, ciekawostki, komiks
Przejażdżka po blogach, cyfrowa humanistyka, 5% na badania


 

 

 

 


 

Przejrzyj i ściągnij NIMBa

OTWÓRZŚciągnij od razu PDF Więcej publikacji CITTRU na ISSUU - Wszystkie wydania NIMBa

Co to jest NIMB – krótko o historii i koncepcji

To wydanie jest kolejną edycją NIMBa w nowej, poszerzonej odsłonie. Poprzednie poświęcone były m.in. Nauce 2.0 oraz relacjom nauki i mediów. NIMB oraz szereg innych działań CITTRU, o których można poczytać na www.cittru.uj.edu.pl, są częścią kampanii pod hasłem „Odkryj Przestrzenie Nowej Nauki". Jej celem jest pokazywanie naukowcom, czym jest nowoczesna nauka i jak z jej potencjału można korzystać.

Publikacja jest częścią projektu N0WUM współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

W 15. numerze NIMBa został popełniony błąd dotyczący afiliacji Pana Marcina Wilkowskiego. W wersji elektronicznej dokonaliśmy poprawy: Marcin Wilkowski z Fundacji Nowoczesna Polska. Wersja drukowana nadal zawiera błędną afiliację.