Nauka w nowym budżecie unijnym

8. lutego 2013 po wielogodzinnych debatach ustalony został nowy budżet unijny na lata 2014-2020. Polska ma w jego ramach dostać 106 mld Euro. Znaczne część tych pieniędzy winna sfinansować działania wspierające rozwój nauki i podniesienie innowacyjności państw UE. W dokumencie "Conclusions (Multiannual Financial Farmework)", opublikowanym przez Komisję Europejską, czytamy między innymi w punkcie 16:

Nauka fundusze flaga UE8. lutego 2013 po wielogodzinnych debatach ustalony został nowy budżet unijny na lata 2014-2020. Polska ma w jego ramach dostać 106 mld Euro. Znaczna część tych pieniędzy winna sfinansować działania wspierajace rozwój nauki i podniesienie innowacyjności państw UE.

W dokumencie "Conclusions (Multiannual Financial Farmework)", opublikowanym przez Komisję Europejską,  czytamy w punkcie 16:

"There is a critical need to reinforce and extend the excellence of the Union's science base. The effort in research and development will therefore be based on excellence, while ensuring broad access to participants in all Member States; this, together with a thorough simplification of the programme, will ensure an efficient and effective future European Research Policy also ensuring better possibilities for SMEs to participate in the programmes. All policies will be called upon to contribute to increase competitiveness and particular attention will be paid to the coordination of activities funded through Horizon 2020 with those supported under other Union programmes, including through cohesion policy. In this context, important synergies will be needed between Horizon 2020 and the structural funds in order to create a "stairway to excellence" and thereby enhance regional R&I capacity and the ability of less performing and less developed regions to develop clusters of excellence".

"Conclusions (Multiannual Financial Farmework)"

Teraz trzeba zaczekać na to jak te idee zostaną przełożone na programy, projekty i konkursy zmierzające do merytorycznego i finansowego wspierania rozwoju nauki. Ważne jest by środowisko naukowe aktywnie włączyło się w ten proces!