NIMB: Co naukowcy robią i co mogą robić w Sieci?

Naukowiec w Internecie czyli NetNaukowiec jest bohaterem kolejnego wydania czasopisma NIMB. Autorzy tekstów przyglądają mu się miedzy innymi z perspektywy komunikacji z innymi naukowcami, promocji wiedzy oraz tworzenia wspólnoty ludzi nauki. Nigdy wcześniej nowożytna nauka nie ulegała takim transformacjom, jakie mają miejsce od końca ubiegłego wieku. Wraz z rozwojem internetu zmienił się sposób uprawiania nauki oraz komunikowania się naukowców.

Okładka NIMBNaukowiec w Internecie, czyli NetNaukowiec jest bohaterem kolejnego wydania czasopisma NIMB. Autorzy tekstów przyglądają mu się miedzy innymi z perspektywy komunikacji z innymi naukowcami, promocji wiedzy oraz tworzenia wspólnoty ludzi nauki.

Nigdy wcześniej nowożytna nauka nie ulegała takim transformacjom, jakie mają miejsce od końca ubiegłego wieku. Wraz z rozwojem internetu zmienił się sposób uprawiania nauki oraz komunikowania się naukowców – pisze w swoim tekście Emanuel Kulczycki, prowadzący blog „Warsztat badaczy" i zajmujący się zawodowo komunikacją naukową. To właśnie Internet jest medium, które zmieniło tradycyjne metody wymiany informacji. Dając jednocześnie bogaty pakiet możliwości wymusza przystosowanie się do nowej rzeczywistości.

Cały numer - PDF dla niecierpliwych :)

To niełatwy proces, o czym dobitnie przekonuje Ilona Iłowiecka-Tańska przyglądając się promocji realizowanej poprzez strony internetowe polskich uczelni. Smutni panowie i panie w pustawych salach konferencyjnych. Poważni panowie za prezydialnymi stołami. Budynki i kwietniki. Tytuły informacji, które są żywcem kopiowane z tytułów projektów. Streszczenia samych projektów, które – sztywne i suche, zastępują informacje prasowe. Dużo tekstów, mało zdjęć. Polskie uniwersytety w sieci. Dlaczego na uniwersyteckich stronach tak mało jest nauki? Dlaczego tak mało jest pozytywnej radości z jej uprawiania i osiągania sukcesów – pyta autorka, pokazując dla kontrastu amerykańskie przykłady.

W tematyce naukowo-internetowej sytuuje się również tekst dotyczący tworzenia wspólnoty ludzi nauki, widzianej jako wspólnota ludzi interesu, dążących do osiągnięcia celów społecznych. W tym przypadku swoimi doświadczeniami dzielą się współtwórcy ruchu „Obywatele nauki".

Na innym, ale wciąż okołointernetowym biegunie lokują się także artykuły dotyczące rozwoju cyfrowej humanistyki, wykorzystania baz patentowych czy korzystania z narzędzi informatycznych w pracy naukowej.

A dla przeciwwagi warto zerknąć na poświęcony w dużej mierze audiodeskrypcji wywiad z Anną Jankowską oraz zanucić jeden z fragmentów „Symphony of Science", recenzowanej w felietonie Piotra Żabickiego.

ZAPRASZAMY DO LEKTURY!

To wydanie jest ostatnią edycją NIMBa. Poprzednie poświęcone były m.in. Nauce 2.0, relacjom nauki i mediów, futurystyce naukowej. Z przyczyn finansowych i organizacyjnych CITTRU zawiesza wydawanie czasopisma, o czy można szerzej piszemy w nocie zamieszczonej w tym wydaniu.

W numerze

Pieczątki z napisami ludźmi i stroną www

Pożegnanie z NIMBem

Nie tylko laboratorium i ksiązki, czyli co naukwocy robią w sieci
Komunikacja badawcza wykorzystuje siłę sieci

Nauka: bardzo szara eminencja
Jak w internecie promują się polskie uczelnie? Niestety, nie poprzez osiągnięcia naukowe

Nauka, idee, ludzie, internet
Internet jest doskonałym miejscem do tworzenia wspólnoty ludzi nauki – twierdzą organizatorzy ruchu „Obywatele nauki"

Humanistyka dwóch prędkości
Wrażenia z jednej z największych światowych konferencji poświęconych cyfrowej humanistyce

Anna Jankowska
…opowiada nie tylko o audiodeskrypcji

Bazy patnetowe inspiracją w badaniach naukowych

Narzędzia współczesnego naukowca

CITTRU w akcji

Asocjacje i aberracje
Rekomendacja edukacyjna i muzyczna. Przedstawiają Stanisław Czachorowski i Piotr Żabicki

NIMBOSKOP - recenzje, ciekawostki, komiks
Przejażdżka po blogach, jak promuje się NASA?, społeczność ekspertów

Przejrzyj i ściągnij NIMBa

OTWÓRZŚciągnij od razu PDF Więcej publikacji CITTRU na ISSUU - Wszystkie wydania NIMBa

Co to jest NIMB – krótko o historii i koncepcji

To wydanie jest kolejną edycją NIMBa w nowej, poszerzonej odsłonie. Poprzednie poświęcone były m.in. Nauce 2.0 oraz relacjom nauki i mediów. NIMB oraz szereg innych działań CITTRU, o których można poczytać na www.cittru.uj.edu.pl, są częścią kampanii pod hasłem „Odkryj Przestrzenie Nowej Nauki". Jej celem jest pokazywanie naukowcom, czym jest nowoczesna nauka i jak z jej potencjału można korzystać.

Publikacja jest częścią projektu N0WUM współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.