Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Nawigacja Nawigacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

O tym się mówi: mapy burzowe i nowy tomograf. Zobacz nagranie z TVN24

W ciągu ostatnich tygodni media (m.in. TVN24, Gazeta Wyborcza, Program III PR) informowały o dwóch wynalazkach uczonych z UJ: systemie monitoringu burz (mapy burzowe) oraz nowym tomografie pozytonowym (tzw. PET).

W ciągu ostatnich tygodni media (m.in. TVN24, Gazeta Wyborcza, Program III PR) informowały o dwóch wynalazkach uczonych z UJ: systemie monitoringu burz (mapy burzowe) oraz nowym tomografie pozytonowym (tzw. PET). Obie innowacje zostały zgłoszone przez CITTRU do ochrony patentowej, obecnie trwają prace nad ich dalszym rozwojem i finalnie - wdrożeniem na rynku.

Jak pisze Gazeta Wyborcza (27.04.2010) "Zespół fizyków i astronomów UJ opracował globalny system badania, monitorowania i prognozowania aktywności burzowej.

Gazeta Wyborcza
- W Krakowie powstaje wykrywacz burz

- Sercem systemu będą stacje śledzące wyposażone w dwie anteny, które znajdują się pod ziemią i rejestrują fale radiowe o ekstremalnie niskich częstotliwościach, od 3 do 60 Hz, które rozchodzą się na ogromne odległości i stanowią "burzowy odcisk palca", ponieważ żadne inne zjawisko w przyrodzie nie powoduje powstania takich fal - tłumaczy dr Andrzej Kułak, koordynator projektu, który pracował nad nim ponad 10 lat. Projekt powstaje dzięki inicjatywie Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu".

Zobacz także nagranie TVN24 - wywiad z Łukaszem Bogdanem, menadżerem projektu.

TVN24 - Burze pod lupą - Mapy burzowe - CITTRU from cittru on Vimeo.

 

Trwają parce nad innowacyjnym systemem monitoringu burz w skali globalnej. Opierają się one na odkryciu uczonych z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy analizując specyficzne fale o niskich częstotliwościach, które emitowane są przez zjawiska burzowe.

Emisyjny tomograf pozytonowy - informuje serwis PAP Nauka w Polsce (7.05.2010) - zbudowany na bazie materiałów organicznych, to wynalazek dr hab. Pawła Moskala z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. Dzięki temu urządzeniu badania tomograficzne mogą się stać tańsze, a komora diagnostyczna będzie mogła być tak duża, by zobrazować jednocześnie procesy fizjologiczne w całym ciele.

PAP Nauka w Polsce - Tani tomograf pozytonowy

Gazeta Wyborcza - Wynalazek fizyków z UJ obniży ceny tomografów o połowę

Wynalazek Polaka brał udział w XVII giełdzie Wynalazków w Warszawie, a także dostał złoty medal oraz puchar delegacji Bośni i Hercegowiny na targach innowacji w Brukseli 2009. Promocja urządzenia oraz poszukiwania partnerów biznesowych zainteresowanych jego rozwojem i wdrożeniem są aktualnie prowadzone przez Centrum Innowacji Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu, działające przy UJ.
[14.05.2010]