Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Nawigacja Nawigacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Od super mikroświata do Wszechświata - naukowcy z UJ skutecznie popularyzują wiedzę

Trzech naukowców z UJ zdobyło wyróżnienia w organizowanym przez Forum Akademickie konkursie "Skomplikowane i proste" na tekst popularnonaukowy.

Trzech naukowców z UJ zdobyło wyróżnienia w organizowanym przez Forum Akademickie konkursie "Skomplikowane i proste" na tekst popularnonaukowy.

W krótkich artykułach Piotr Korcyl zajmuje się cząstkami elementarnymi, Jerzy Kotlinowski opisuje zmagania ze zdradliwymi efektami cukrzycy, zaś Piotr Skindzier wnika w głąb ciemnej materii i galaktyk spiralnych.

 

  • Świat cząstek elementarnych! Fascynująca wyprawa w to co nas otacza, czym jesteśmy. Ale co z tym wszystkim ma wspólnego symetria, a szczególnie Supersymetria. Piotr Korcyl krok po kroku wnika w krainę fermionów i bozonów.
  • Jerzy Kotlinowski zaś wędruje szlakami naczyń krwionośnych, by znaleźć odpowiedź na pytanie, jak wspomóc wyściełający je śródbłonek w zmaganiach z tragicznymi skutkami cukrzycy. W sposób jasny pokazuje Kotlinowski, jak badania jego zespołu (prowadzone na myszach o wdzięczne nazwie db/db:) przybliżają nas do przeciwstawienia się tej chorobie.
  • I wreszcie Piotr Skindzier i imponujące, choć na początek dość skomplikowane, prawidła istnienia ciemnej materii i jej wpływu na galaktyki. Skąd się wzięła ciemna materia? Kto ją "wymyślił"? Dlaczego zrobiła taką oszałamiającą karierę? - to niektóre z kwestii, którymi zajmuje się autor.

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego coraz liczniej i chętniej zajmują się popularyzacją wiedzy i promocją własnych osiągnięć. Do podanych przykładów można dodać choćby tekst o badaniach nad helowym rezonansem, opublikowany po warsztatach organizowanych przez CITTRU w ramach Szkoły Promocji Nauki.

Znacie inne podobne przykłady. Dajcie znać. Chętnie o nich napiszemy!

Wykorzystano ilustrację: Grzegorza Więckowskiego – "Wybuch słoneczny". Praca zgłoszona na konkurs CITTRU pt. "Innowacje"
[13.06.2011]