Co wyświetla "Projektor Jagielloński"?

Od kodu "Berlinki" przez radiogalaktyki, filozofię ciała po terapię antynowotworową. Taki jest właśnie "Projektor Jagielloński" – książkowy zbiór migawek, na których uchwycono wyjątkową naukową codzienność. Publikując "Projektor Jagielloński" CITTRU uchyla drzwi do świata uniwersyteckiej nauki. Co się dzieje w uniwersyteckich laboratoriach? Jakie naukowe tematy królują w strefach, do których można się tylko dostać, przykładając identyfikator do czytnika? Czym dokładnie zajmują się naukowcy na Uniwersytecie Jagiellońskim?

"Projektor wyświetla 75 "przeźroczy", na których zarejestrowano prawdziwą naukę, ludzi którzy ją tworzą, miejsce ich pracy i misję jaką mają do spełnienia" – podkreślają Justyna Jaskulska, Bożena Podgórni - redaktorki książki. Każdy slajd – kontynuując to metaforyczne porównanie tekstów do multimedialnych obrazków – to szczególny projekt, osobna opowieść, opis różnych metod badawczych i innych problemów do rozwiązania. Te pojedyncze historie tworzą obraz uniwersyteckich badań, pokazując ich różnorodność.

Panorama nauki

W "Projektorze" przeczytać można m.in. o badaniach nad szczepionką przeciwnowotworową, nowymi lekami na chorobę Alzheimera czy cukrzycę. Naukowcy pracują także nad nowymi metodami wykrywania chorób. Na przykład dzięki nowatorskiej metodzie zastosowania helu-3 przez fizyków z UJ udało się otrzymać pierwsze zdjęcie płuc metodą rezonansu magnetycznego.

Książka jest także źródłem wiedzy humanistycznej, traktuje o polskich przekładach Giordano Bruno, audiodeskrypcji, kulturach i religiach Afryki, majologii, plastikowej gazecie i wielu innych fascynujących projektach. Publikacja ta jest dowodem na to, że nawet skomplikowana wiedza naukowa może być bardziej dostępna dla osób spoza "kręgu wtajemniczonych".

"Jesteśmy przekonane, że książka ta będzie cennym źródłem informacji dla naukowców i przewodnikiem dla dziennikarzy, którzy chcą mówić i pisać o ważnych badaniach, a także zaproszeniem do kontaktu dla biznesu, poszukującego nowych rozwiązań i wiedzy eksperckiej" – mówią redaktorki.

Wszystkie projekty opisane są prostym i zrozumiałym językiem, a sprawne poruszanie się po książce umożliwia jej podział na trzy, zazębiające się o siebie części. W nawigacji po tematach bardzo przydatne są słowa kluczowe znajdujące się przy artykułach.

"Projektor Jagielloński" jest wydaniem bezpłatnym, dostępnym również w formacie PDF na stronie: www.projektor.cittru.uj.edu.pl.

PROJEKTOR JAGIELLOŃSKI to jedna z inicjatyw CITTRU realizowana w ramach autorskiego programu wspierania rozwoju nauki. Jego elementami są promocja i marketing nauki, popularyzacja wiedzy, korzystanie z dobrodziejstw internetowej komunikacji, otwieranie laboratoriów, wspólne projekty badawcze lub badawczo-rozwojowe, aktywne poszukiwanie źródeł finansowania i wiele innych możliwości. W dużej mierze program kojarzyć można z inicjatywami realizowanymi pod szyldem Nauki 2.0.

Projektor Jagielloński

Kraków 2011/2012

Wydawca: Uniwersytet Jagielloński, Centrum Innwoacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu

Redakcja: Bożena Podgórni, Justyna Jaskulska

Współpraca: Zespoły badawcze UJ oraz pracownicy CITTRU

Strona www: www.projektor.cittru.uj.edu.pl

[16.04.2012]

Publikacja jest częścią projektu N0WUM współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.