Naukowcy UJ wystąpili na TEDxKraków 2012

Podczas tegorocznej edycji TEDxKraków wśród zaproszonych mówców aż czworo reprezentowało UJ. Pod lupą organizatorów i gości wydarzenia postawione zostało Sekretne życie – to, co na pozór jest przeciętne i codzienne, okazuje się zaskakujące a często intrygujące i istotne.

Podczas tegorocznej edycji TEDxKraków wśród zaproszonych mówców aż czworo reprezentowało UJ, z których dwoje współpracuje z CITTRU. CITTRU było też partnerem tego wydarzenia. Pod lupą organizatorów i gości wydarzenia postawione zostało Sekretne życie – to, co na pozór jest przeciętne i codzienne, okazuje się zaskakujące a często intrygujące i istotne.

Pierwsza, otwierająca wydarzenie, prezentacja dr Dagmary Sokołowskiej (wykładowca, naukowiec Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki UJ) była dowodem na to, że można poprzez obraz, praktyczne działania i proste przykłady mówić o „sekretach" skrywanych przez nauki ścisłe. (ważnym elementem jej wykładu było znaczenie aktywnego nauczania dla rozwoju polskiej edukacji).

Kolejny prelegent  dr hab. Wojciech Macyk z Wydziału Chemii UJ przez organizatorów nazwany„pogromcą bakterii" odkrywał przed widzami procesy zachodzące w obecności światła i katalizatorów oraz możliwościach ich zastosowania w różnych dziedzinach życia codziennego. Badania prowadzone są m.in. nad materiałami na bazie dwutlenku tytanu (TiO2), które mogłyby być zastosowane jako tam, gdzie potrzebne nam są samoczyszczące się powierzchnie (np. w chirurgii)

Niezwykle barwnie i obrazowo o filozoficzno-socjologicznym aspekcie „sekretu", jakim jest odmienność, mówiła dr Joanna Hańderek (filozof i wykładowca Wydziału Filozoficznego UJ).

Nowatorska metoda obrazowania płuc, która pozwoli na dokładniejsze diagnozowanie i wcześniejsze wykrywanie zmian była tematem prezentacji Anny Wojny (doktorantka Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ).

Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli obejrzeć prezentacje kolejnych naukowców UJ w ramach TEDx. Chętnie dowiemy się także, kto Waszym zdaniem mógłby się świetnie sprawdzić podczas takiego wystąpienia podczas kolejnych TEDx-ów w Krakowie (przysyłajcie informacje na nimb@uj.edu.pl).

TEDxKraków to lokalna wersja konferencji TEDx, czyli imprez organizowanych przez fanów TED na całym świecie. Więcej o tej inicjatywie na stronie http://tedxkrakow.com

Foto od góry: TEDx, Kuba Sarata, Bartolomeo Koczenasz (oba zdjęcia dolne)