Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Archiwum publikacji CITTRU

„Czego można dokonać na uniwersytecie w ciągu dziesięciu lat?" – pyta prof. Karol Musioł, były Rektor UJ, we wstępie do publikacji wydanej z okazji jubileuszu CITTRU. Naukowiec w tym czasie może ukończyć studia, zrobić doktorat, przygotować habilitację. A co może zrobić taka jednostka jak CITTRU? Może zdobyć doświadczenia, rozwiązać wiele trudnych problemów, uzyskać status eksperta – odpowiada prof. Musioł. Może – patrząc wprzód, poza horyzont – mieć równocześnie poczucie, że przebyta droga oznaczona jest ważnymi kamieniami milowymi, istotnymi dla uczelni i polskiej nauki.

 

więcej o

Ze 130 tekstów nadesłanych na organizowany przez CITTRU konkurs Futuronauta, tylko 33 dostały się do ścisłego finału, autorów tych zwycięskich tekstów nazywamy krótko Futuronautami. To wyróżnienie nie tylko dawało im szanse na zdobycie jednej z czterech NAGRÓD, ale także gwarantowało umieszczenie ich tekstów w publikacji pokonkursowej.

Futurystyczny zbiór

Mamy przyjemność zaprezentować Wam finałowy zbiór pt. "Futuronauta - najlepsze teksty futurystyczno-naukowe". Znajdziecie tam nie tylko konkursowe teksty, ale także inne dodatki. Większość z Futuronautów zdecydowała się bowiem uzupełnić wiedzę czytelników odpowiadając na pytania z perspektywy czasu, do którego nas przenieśli w swoich dziełach - znajdziecie je tuż po zakończonym tekście.

Futuronauci ujawnili nam także więcej szczegółów na swój temat, pisząc o zainteresowaniach, działalności naukowej i stosunku do pewnych zagadnień. "Poprosiliśmy ich między innymi o opinię na temat popularyzacji nauki, bo fantastyka naukowa jest przecież rodzajem działalności promocyjnej, a także zapytalismy ich o plany pisarskie na przyszłość" - mówi Bożena Podgórni z CITTRU, która zajmowała się redakcją tomu. Książka ta nie jest więc tylko zbiorem opowiadań, ale portretem naukowców i studentów, którym nie jest obojętne, co o nauce myśli całe społeczeństwo.

więcej o

Co badają naukowcy na UJ?

 

więcej o

To NAUKA zajmuje w NIMBie czołowe miejsce. To jej rozwojowi są podporządkowane teksty dotyczące innowacyjności, promocji i popularyzacji wiedzy, komunikacji internetowej itp. Te elementy (nie pomijając oczywiście samych badań i dydaktyki) tworzą zręby nowoczesnej nauki, a NIMB – taką mamy nadzieję - stał się centrum informacji i inspiracji dla rozwoju naukowych karier. Nie przypadkowo opatrzyliśmy NIMBa hasłem "OdkryjPrzestrzenieNowejNauki" – bo właśnie pokazując różne związki nauki z wieloma dziedzinami życia (np. relacje nauki z kulturą popularną, edukacją, sztuką, mediami itp.). Chcemy, aby nasi czytelnicy odkrywali właśnie, czym jest nowoczesna nauka i jak znaleźć w niej miejsce dla siebie.

NIMB 16 (marzec 2013) temat: NetNaukowiec

NIMB 15 (grudzień 2012) temat: Nauka < > Fantastyka

NIMB 14 (czerwiec 2012) temat: Po Forum Nowej Nauki

NIMB 13 (marzec 2012) temat: Nauka i media

NIMB 12 (grudzień 2011) temat: Nauka uwolniona

NIMB 11 (czerwiec 2011) temat: O humanistach i nie tylko

NIMB 10 (marzec 2011) temat: Nauka 2.0

NIMB 9 (grudzień 2010) temat: POPNauka

NIMB 1-8 (2008-2010) wydawany we współpracy z Politechniką Lubelską 

"Pragniemy oddać w ręce czytelników pierwszy numer magazynu KOMPAS INNOWACJI poświęconego nowym wynalazkom i technologiom opracowanym w Uniwersytecie Jagiellońskim.

Mamy nadzieję, że przedstawiane w nim osiągnięcia uniwersyteckich naukowców oraz informacje o międzynarodowych targach, na których promowane są wynalazki, przybliżą czytelnikom kulisy komercjalizacji projektów badawczych Uniwersytetu oraz będą stanowiły inspirację do innego spojrzenia na własne prace naukowe."

[ze wstępu w numerze 1]

nr 4 - 2011 (wersja anglojęzyczna)

nr 3 - 2011

nr 2 - 2010

nr 1 - 2009

Red. Magdalena Baranowska, Piotr Gębalski, Edyta Giżycka, Piotr Żabicki, 2010

Publikacja podsumowująca działania realizowane w ramach projektu przez CITTRU i Wszechnicę UJ. 

więcej o

2005

Broszura podsumowująca projekt GROW - Bridging Business and Science. W niniejszej broszurze znajdą Państwo informacje dotyczące projektu, jego głównych założeń i rezultatów oraz, przede wszystkim, opisy różnych inicjatyw wspierających współpracę nauki i biznesu realizowanych w regionach partnerskich projektu GROW.

więcej o

Wydawana w latach 2005-2007 seria trzech książek była podsumowaniem i rozwinięciem tematów poruszanych w trakcie konferencji "Uniwersytet dla przemysłu" oraz projektu "Akademicka Innowacyjność dla Małopolski".

Tematyka pierwszych dwóch książek jest bardziej biznesowa niż naukowa i koncentruje się na kwestiach związanych z przedsiębiorczością akademicką, transferem technologii, innowacyjnością. Ostatania zaś z wymienionych publikacji opisuje naukowe projekty doktorantów UJ, które mogą przerodzić się w innowacyjne przedsięwzięcia.

NAUKA I BIZNES: innowacyjne projekty doktorantów UJ, 2007

NAUKA I BIZNES: strategie współpracy, 2006

NAUKA I BIZNES: refleksje i refleksy, 2005 

Jak skutecznie patentować

więcej o Jak skutecznie patentować

Komercjalizacja B+R dla praktyków

więcej o Komercjalizacja B+R dla praktyków

Polityka rachunkowości w ramach komercjalizacji

więcej o Polityka rachunkowości w ramach komercjalizacji

Zamówienia publiczne w zakresie działalności naukowej lub twórczej

więcej o Zamówienia publiczne w zakresie działalności naukowej lub twórczej