Wspólne projekty

Jednym ze sposobów na rozwój nowych produktów i technologii  są projekty badawczo-wdrożeniowe, prowadzone wspólnie przez naukowców i firmy zainteresowane komercjalizacją wynalazków.

CITTRU odpowiadając na zapotrzebowanie firmy identyfikuje zespoły badawcze zainteresowane wspólną realizacją projektu. Wspiera również proces przygotowania wniosku na dofinansowanie takiego projektu m.in. poprzez:

  • identyfikację źródeł finansowania projektu,
  • doradztwo w zakresie tworzenia harmonogramu projektu,
  • zawieranie umów konsorcjum,
  • negocjacje warunków podziału korzyści.

Przykłady współpracy nauka ↔ biznes

Paskowy Pozytonowy Tomograf Emisyjny

Celem projektu jest zbudowanie, uruchomienie, przetestowanie oraz zoptymalizowanie prototypu nowego paskowego pozytonowego tomografu emisyjnego (PET) do diagnostyki medycznej. Umożliwić on ma jednoczesne przestrzenne obrazowanie całego ciała pacjenta, z wykorzystaniem organicznych materiałów scyntylacyjnych. Organiczne detektory promieniowania gamma znacząco obniżą koszty wytworzenia urządzenia oraz zwiększą efektywność i szybkość odtwarzania obrazu z precyzją o około rząd wielkości lepszą niż w obecnych urządzeniach.

Projekt realizowany na Wydziale Fizyki Astronomii i Informatyki Stosowanej (lider projektu) w ramach programu INNOTECH, wspólnie z Silvermedia Sp. z o.o.

Terapia przeciwnowotworowa oparta na modyfikowanym szczepie Salmonella

Celem projektu jest przygotowanie wdrożenia nowej metody leczenia nowotworów litych u ludzi i zwierząt przy użyciu modyfikowanego genetycznie patogenu wewnątrzkomórkowego Salmonella enterica s. Typhimurium. Proponowana terapia wykazuje działanie lecznicze poprzez bezpośredni efekt toksyczny bakterii na komórki nowotworowe oraz dostarczenie sygnału mobilizującego układ odporności.

Projekt realizowany na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii w ramach programu INNOTECH wspólnie z Jagiellońskim Centrum Innowacji Sp. z o.o. (lider projektu).

Opracowanie wielofunkcyjnego pakietu dodatków do lekkich olejów opałowych

Celem projektu jest opracowanie technologii wytwarzania pakietu dodatków uszlachetniających, zawierającego nowej generacji modyfikator spalania typu Fuel Born Catalyst do lekkiego oleju opałowego przeznaczonego do zasilania nowoczesnych kotłów grzewczych.

Projekt realizowany na Wydziale Chemii w ramach Programu Badań Stosowanych wspólnie z Instytutem Nafty i Gazu  (lider projektu) oraz Pachemtech sp. z o.o.