OFERTA TECHNOLOGICZNA UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO CHEMIA/CHEMISTRY

Linker pipekolowy

Streszczenie: Przedmiotem oferty jest nowe narzędzie do syntezy organicznej prowadzonej na podłożu stałym. Linker  jest narzędziem uniwersalnym przydatnym w syntezie szeregu cząsteczek takich jak peptydy, pseudopeptydy, peptydomimetyki i małocząsteczkowe związki organiczne na polimerowych nośnikach stacjonarnych. W porównaniu z innymi materiałami tego typu, linker będący przedmiotem oferty wyróżnia się łatwym i efektywnym przebiegiem etapu mocowania substratów a produkty końcowe charakteryzują się wysoką czystością. Wykazano, że linker skutecznie i prosto przyłącza różne grupy funkcyjne takie jak aminy i alkohole. Narzędzie zostało opracowane w ramach wspólnego projektu badawczego Institut des Biomolecules Max Mousseron (Montpellier, Francja) oraz Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Słowa kluczowe: synteza organiczna                                                                                              

Biologiczna metoda ograniczania rozwoju bakterii nitkowatych w osadzie czynnym w oczyszczalniach ścieków.

Streszczenie: Przedmiotem oferty jest biologiczna metoda ograniczania puchnięcia osadu czynnego w oczyszczalniach ścieków. Metoda wykorzystuje naturalnie występujące w osadzie czynnym organizmy – wrotki, które eliminują ze środowiska bakterie nitkowate będące przyczyną problemów eksploatacyjnych oczyszczalni ścieków.

Słowa kluczowe: oczyszczanie ścieków, ochrona środowiska, wrotki
 

Nowe przewodzące warstwy węglowe do otrzymywania kompozytów elektrodowych

Streszczenie: Przedmiotem oferty jest sposób bezpośredniego wytwarzania przewodzących warstw węglowych na nośnikach proszkowych (tlenki, krzemiany, fosforany, itp.), o określonej morfologii powierzchni, przeznaczony zwłaszcza dla warstw elektrodowych dla akumulatorów litowych. Do otrzymywania warstw i filmów węglowych wykorzystano polimery hydrofilowe z udziałem N-winyloformamidu. Badania eksperymentalne potwierdziły korzystne własności elektryczne warstw oraz ich wysoką stabilność termiczną i chemiczną jako cechy sprzyjające uzyskaniu wysokiej klasy akumulatorów.

Słowa kluczowe: akumulatory litowe, elektrody, przewodzące warstwy węglowe

Fotokatalizatory hybrydowe oparte na glinokrzemianach warstwowych do oczyszczania wody

Streszczenie: Przedmiotem oferty są fotokatalizatory hybrydowe oparte na modyfikowanych glinokrzemianach warstwowych i ich zastosowanie do prowadzenia katalizowanych reakcji fotochemicznych, np. do degradacji zanieczyszczeń wody. Związki te znajdują zastosowanie przede wszystkim do fotodegradacji związków toksycznych takich jak fenole, chlorowane związki aromatyczne, pestycydy i cyjanki. Ich podstawowe zalety to przyjazność dla środowiska naturalnego i samorzutna separacja z zawiesin wodnych przy jednoczesnej prostocie zastosowania praktycznego. klasy akumulatorów.

Słowa kluczowe: oczyszczanie wody i ścieków, fotokatalizator hybrydowy, glinokrzemiany warstwowe

Materiały na bazie nanokrystalicznego dwutlenku tytanu fotoaktywowane światłem widzialnym do dezynfekcji i sterylizacji

Streszczenie: Przedmiotem oferty są nowe materiały uzyskane poprzez modyfikację nanokrystalicznego dwutlenku tytanu, które mogą znaleźć zastosowanie w procesach bardzo efektywnego fotokatalitycznego niszczenia komórek mikroorganizmów oraz degradacji związków organicznych w warunkach naświetlania światłem widzialnym.

Słowa kluczowe: fotokataliza, dwutlenek tytanu, degradacja związków organicznych, dezynfekcja

Katalizator do niskotemperaturowego rozkładu podtlenku azotu w gazach resztkowych z instalacji kwasu azotowego(V)

Streszczenie: Przedmiotem oferty jest katalizator na bazie kobaltu, niklu i cynku do niskotemperaturowego rozkładu podtlenku azotu w gazach resztkowych z instalacji kwasu azotowego(V), dzięki czemu sprzyja redukcji emisji gazów cieplarnianych. Katalizator nie wymaga stosowania dodatkowych substancji redukujących oraz minimalizuje straty związane ze zubożeniem mieszanki gazowej w tlenki azotu NOx, stanowiące substrat do produkcji kwasu azotowego(V).

Słowa kluczowe: kataliza, produkcja kwasu azotowego(V), rozkład podtlenku azotu, redukcja emisji gazów cieplarnianych
 

Katalizator ferrytowy do syntezy styrenu

 
Streszczenie: Przedmiotem oferty jest katalizator ferrytowy o podwyższonej stabilności termicznej, aktywności i odporności na zawęglanie. Katalizator znajdzie zastosowanie w instalacjach przemysłowych do syntezy styrenu metodą odwodornienia etylobenzenu. Styren jest współcześnie jednym z podstawowych surowców przemysłu tworzyw sztucznych.

Słowa kluczowe: kataliza, produkcja styrenu, odwodornienie etylobenzenu

Katalizator do wysokotemperaturowego rozkładu podtlenku azotu w instalacjach do produkcji kwasu azotowego(V)

Streszczenie: Przedmiotem oferty jest katalizator na bazie glinianów do wysokotemperaturowego rozkładu podtlenku azotu w instalacji kwasu azotowego(V), sprzyjający redukcji emisji szkodliwych dla środowiska gazów cieplarnianych. Katalizator minimalizuje straty związane ze zubożeniem mieszanki gazowej w tlenki azotu NOx, stanowiące substrat do produkcji kwasu azotowego(V), przy zachowaniu wysokiej aktywności katalitycznej i niskiej tendencji do spiekania.

Słowa kluczowe: kataliza, produkcja kwasu azotowego(V), rozkład podtlenku azotu, redukcja emisji gazów cieplarnianych
 

Katalizator żelazowy do dopalania cząstek sadzy

Streszczenie: Przedmiotem oferty jest katalizator żelazowy do dopalania cząstek sadzy, szczególnie w gazach wydechowych silników Diesla. Katalizator charakteryzuje się wysoką aktywnością i selektywnością dwutlenku węgla. Głównym składnikiem katalizatora jest mieszany tlenek żelaza i potasu domieszkowany powierzchniowo tlenkiem ceru. Może być stosowany do usuwania cząstek sadzy z gazów odlotowych w temperaturze poniżej 300ºC.

Słowa kluczowe: katalizator, dopalanie sadzy, silnik Diesla

Modyfikowany dwutlenek tytanu do wykorzystania m.in. w przełącznikach optoelektronicznych

Streszczenie: Przedmiotem oferty jest dwutlenek tytanu zmodyfikowany przy użyciu związków organicznych. Materiał ten może znaleźć zastosowanie w układach optoelektronicznych służących do przetwarzania i przechowywania informacji, przy produkcji ogniw fotowoltaicznych, sensorów fotoelektrochemicznych i bramek logicznych.

Słowa kluczowe: dwutlenek tytanu, optoelektronika, elektronika molekularna
 

Nowe katalizatory tlenkowe do usuwania tlenków azotu

Streszczenie:Przedmiotem oferty są nowe katalizatory tlenkowe do usuwania tlenków azotu, cząstek węglowych oraz pyłów nieorganicznych ze spalin wraz z reaktorem specjalnie zaprojektowanym do tego celu. Znajdą one zastosowanie m. in. w elektrociepłowniach, fabrykach kwasu azotowego, spalarniach śmieci, kotłach małej i średniej mocy oraz silnikach Diesla.

Słowa kluczowe: kataliza, redukcja tlenków azotu, bezpośredni rozkład tlenku azotu
 

Sposób otrzymywania nienasyconych ketonów

Streszczenie: Przedmiotem oferty jest nowy sposób otrzymywania α,β- i β,γ- nienasyconych ketonów, które, ze względu na charakterystyczny i bardzo trwały zapach, znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym.


Słowa kluczowe: ketony, kondensacja aldolowa, przemysł kosmetyczny i perfumeryjny
 

Przyjazna środowisku metoda otrzymywania repliki węglowej typu CMK-3 do zastosowań katalitycznych

Streszczenie: Przedmiotem oferty jest nowatorska, przyjazna środowisku metoda otrzymywania repliki węglowej typu CMK-3, która znajduje zastosowanie w wielu reakcjach katalitycznych i sorpcyjnych oraz w elektrochemii. Metoda wykazuje wysoki potencjał aplikacyjny, a jej zastosowanie może w znaczący sposób usprawnić otrzymywanie wysokopowierzchniowych, uporządkowanych materiałów węglowych.

Słowa kluczowe: CMK-3, replika węglowa, katalizatory, elektrochemia, adsorpcja

Nowe pochodne pirolu i sposób ich otrzymywania

Streszczenie: Przedmiotem oferty są nowe pochodne pirolu oraz sposób ich otrzymywania. Związki te mogą znaleźć zastosowanie m. in. w przemyśle farmaceutycznym, w syntezie nowoczesnych materiałów magnetycznych, polimerycznych, bądź jako jednostki mostkujące w syntezie związków mezoporowatych typu MOF.

Słowa kluczowe: pochodne pirolu, jednostki mostkujące, aktywność bakteriobójcza i przeciwgrzybicza

Synteza wysoko zdyspergowanych katalizatorów tlenkowych na osnowie eksfoliowanych glinokrzemianów warstwowych

Streszczenie: Przedmiotem oferty jest nowa, ekonomiczna i ekologicznie przyjazna ścieżka syntezy szerokiej gamy wielkopowierzchniowych katalizatorów tlenkowych rozproszonych na nośnikach glinokrzemianowych. Metoda może znaleźć zastosowanie przy projektowaniu i produkcji katalizatorów wykorzystywanych m.in. w procesach dehydrogenacji i utleniania węglowodorów czy redukcji szkodliwych dla środowiska tlenków azotu oraz utleniania lotnych związków organicznych.

Słowa kluczowe: katalizatory tlenkowe, glinokrzemiany warstwowe, materiały ilaste, hydrożele polimerowe, interkalacja, adsorpcja, kataliza
 

Katalizatory do niskotemperaturowego spalania metanu ze źródeł niskokalorycznych oraz sposoby ich wytwarzania

Streszczenie: Przedmiotem oferty są różnego typu katalizatory do niskotemperaturowego spalania metanu z antropogenicznych źródeł emisji takich jak górnictwo, wysypiska śmieci, produkcja rolna oraz biomasa. Oferta obejmuje także technologię wytwarzania katalizatorów.

Słowa kluczowe: niskotemperaturowe spalanie metanu, antropogeniczne źródła emisji
 

Superparamagnetyczne nanocząstki tlenku żelaza do diagnostyki technikami MRI oraz mikroskopii fluorescencyjnej

Streszczenie: Przedmiotem oferty są superparamagnetyczne nanocząstki tlenku żelaza pokryte ultracienkimi powłokami polimerowymi, zwiększającymi biokompatybilność oraz relaksacyjność całej struktury w środowisku wodnym. Nanocząstki mogą znaleźć zastosowanie do diagnostyki technikami magnetycznego rezonansu jądrowego oraz w mikroskopii fluorescencyjnej.

Słowa kluczowe: nanocząstki tlenku żelaza, MRI, znaczniki fluorescencyjne, mikroskopia fluorescencyjna

Nowe manganowe warstwowe materiały typu MOF

Streszczenie: Oferta dotyczy nowych warstwowych polimerów koordynacyjnych manganu (MOF), które mogą znaleźć zastosowanie do wykrywania lub/i magazynowania różnych cząsteczek, np. CO2, H2, wody czy węglowodorów oraz do budowy układów bazujących na przewodnikach superjonowych bądź elektronowo‐jonowych. Oferta obejmuje metodę otrzymywania materiałów oraz sposoby ich modyfikacji.

Słowa kluczowe: związki warstwowe, sieci metalo-organiczne, materiały typu MOF, wychwyt CO2, selektywna adsorpcja, magazynowanie gazów, rozpoznanie molekularne, mechanochemia

Wielofunkcyjny papier

Streszczenie: Prezentowany papier to materiał oparty na celulozie z wypełniaczem wzbogaconym o jony srebra. Specyficzna budowa nadaje mu właściwości biostatycznych, antybakteryjnych i antygrzybicznych oraz właściwości pochłaniających wobec lotnych związków organicznych i innych zanieczyszczeń gazowych. Zastosowanie: materiał opakowaniowy i izolacyjny

Słowa kluczowe: papier, materiał: biostatyczny, antybakteryjny, antygrzybiczny, aseptyczny, biobójczy, sorpcja gazów, syndrom chorego domu, izolacja